היסטוריה

היסטוריה

תחילת הדרך והעשור הראשון - שנות השישים

יגאל ארנון פרש ממשרד שפאר תוסייה-כהן שם התמחה ועבד כעורך דין במשך כארבע שנים. הוא הקים את המשרד בשלהי 1957 במבנה על גג הבית ברחוב שלומציון המלכה 11 בירושלים, יחד עם שותפו ג'ון נתן, עולה מניו זילנד. המשרד עסק בתחילת הדרך בייצוג לקוחות מזדמנים מתחומים שונים, אך עיקר העיסוק היה בטיפול בעניינים שונים של סניף ירושלים של בנק דיסקונט וייצוג קבלנים שעסקו בעיקר בייזום ומכירת דירות. ג'ון פרש מהשותפות לאחר כחמש שנים, ויגאל התחיל להגדיל את מאגר הלקוחות בעיקר מקרב העסקים המתפתחים בירושלים, ובנוסף לקבלנים ויזמי נדל"ן, התחיל לייצג תעשיינים, מלונאים ואנשי עסקים בעיר. באותן שנים יגאל עסק גם במשפט פלילי, וייצג כמה נאשמים בעבירות צווארון לבן. בשלב מסוים הוצע לו לייצג את אחד הנאשמים בפרשת העסק הביש במצרים – אברי אלעד, שכונה גם האדם השלישי. לקראת סוף העשור הראשון צרף אליו יגאל את דרור ויגדור כעורך דין נוסף במשרד.

בסוף העשור היו במשרד שני עורכי דין.

העשור השני - שנות השבעים

בתחילת העשור צירף יגאל שלושה מעורכי הדין שעבדו איתו במשרד לשותפות איתו. היו אלה דרור ויגדור, רמי קוק ונירה קוריצקי. התפתחות המשרד היתה מהירה בעיקר בשל ההזדמנות שניתנה ליגאל על ידי ידידו אהרון דברת, לטפל בעסקאות ונכסים של קונצרן כלל. הצלחתו שם סללה את הדרך לייצוג גורמים שונים בקונצרן, ובעיקר חברת אזורים שנכנסה בנעלי פאן-לון שקרסה והייתה כבר אז למובילה בשוק הנדל"ן בישראל, וחברת הביטוח יובל שעם השנים התמזגה והיתה לכלל בטוח. עם תחילת העבודה מול כלל נפתח סניף קטן של המשרד בתל אביב בסמיכות למשרדי אזורים. בהמשך הוקם הסניף התל אביבי הרשמי של המשרד בכיכר אתרים, שתוגבר בעורכי הדין עמליה משי ויוסי אברהם, אך מרכז הכובד נשאר עדיין במשרד בירושלים ויגאל בילה בו את רוב זמנו.
המשרד התפתח בשנים אלה בתחומי המקרקעין, הביטוח והתעשייה. המשרד ייצג באותן שנים לקוחות משמעותיים כדוגמת רים (רהיטי ירושלים) ואת מבשלות שיכר מאוחדות. בהליכים מרכזיים בבתי המשפט הושגו פסקי דין פורצי דרך בבית המשפט העליון.
לקראת סוף שנות השבעים צירף יגאל לשותפות את פול בריס ז"ל עו"ד שעלה מארה"ב, ע"מ להקים את המחלקה הבינלאומית במשרד ולהכניס את המשרד לתחום העסקאות הבין לאומיות וייצוג גורמים בחו"ל. בחודש מארס 2010 נפטר פול בריס. פול היה עמוד תווך בקהילה המשפטית, ושימש אות ומופת - הן מבחינה מקצועית והן מבחינה מוסרית לכל השותפים והעובדים של המשרד.

בסוף העשור הועסקו במשרד שמונה עורכי דין.

העשור השלישי - שנות השמונים

יגאל עבר לתל אביב בתחילת שנות השמונים והסניף התל אביבי של המשרד בכיכר אתרים גדל והתפתח מאוד. המשרד בתל אביב עבר ל"מגדל" ברחוב דניאל פריש. לקוחות משמעותיים התחילו להצטרף, שכן המשרד כבר נודע באותה תקופה כמוביל ביכולות ובהיקפים, ושמו של יגאל כעורך דין יוצא דופן יצא למרחוק. לשותפות צורפו יואל שבתי, ערן אילן, אמנון לורך וחגי שמואלי. היקפי העיסוק בנדל"ן גדלו באופן ניכר, התחילה פעילות של המשרד בתחומי שוק ההון וההנפקות, המשרד ייצג לקוחות זרים שהיו זקוקים לשירותים משפטיים בישראל והחל לגדול בקצב מהיר. בתקופה זו ייצג המשרד את חטופי מטוס אייר-פראנס לאנטבה בתביעת הנזיקין הגדולה שהגישו נגד חברת התעופה, וכן את ראש השב"כ אברהם שלום בפרשת קו 300.

בתום העשור הועסקו במשרד 21 עורכי דין.

העשור הרביעי - שנות התשעים

בתחילת העשור צירף פול בריס למשרד את ברי לבנפלד ודיויד שפירא, עורכי דין שעלו מארה"ב לאחר שעבדו שם במשרדים מובילים. הם הפכו במהירות לשותפים במשרד, ויחד עם פול בריס ועם צוות עורכי דין שעלו מארה"ב וקנדה, התחילו לטפל מטעם המשרד בעסקאות בין לאומיות משולבות ובהנפקות של חברות ישראליות בבורסות זרות.
המוניטין של המשרד התעצב בשנים אלה, והמשרד התרחב מאוד. המשרד בירושלים התרחב והתפתח מאד, עד שנאלץ לעזוב את המבנה ההיסטורי ברח' שלומציון לטובת קבוצת מבנים עתיקים וייחודיים בנחלת שבעה, ששופצו והותאמו לצרכיו.
המשרד ייצג בתקופה זו את ארנסט יפת במשפט הבנקאים, את אריה דרעי בשניים מהתיקים הפליליים בהם הואשם, ואת אהוד אולמרט בפרשת החשבוניות. כמו כן יוצגו בעסקיהם אברהם שפירא, יעקב נמרודי, וגד זאבי, והמשרד היה מעורב בפרויקט הקמת מרכז עזריאלי בדרך השלום, הקמת בית העירייה בירושלים ובעשרות פרויקטי נדל"ן ברחבי הארץ.
למשרד נוספו שותפים צעירים מובילים, ובהם ברק טל, חגית בבלי, שירי שחם, גיל אורן, דיויד אוסבורן ואחרים, אשר איפשרו גיוון בתחומי העיסוק ומתן שירותי one stop shop ללקוחות המשרד.

בסוף העשור עבדו במשרד 54 עורכי דין.

העשור החמישי - המאה העשרים ואחת

בתחילת העשור עבר המשרד בתל אביב למגדלי עזריאלי והתפרס שם על שתי קומות עליונות במגדל העגול. המשרד בירושלים התרחב אף הוא לבניינים סמוכים נוספים.
המשרד התייצב כאחד משלושת המשרדים המובילים בישראל וחלק גדול מהעבודה נעשה מול לקוחות בחו"ל ובפעילות בשוק ההון, וייצג בתקופה זו את דב תדמור במשפטו, יגאל ארנון התמנה יו"ר הבנק הבינלאומי. המשרד מרחיב את תחומי העיסוק ונותן מענה במרבית תחומי המשפט האזרחי,. לקראת סוף העשור מתחיל המשרד לייצג נתבעים בתובענות ייצוגיות.
לקוחות משמעותיים רבים, שהינם גורמים בולטים בשוק הישראלי, מיוצגים ע"י המשרד, והמשרד תופס מקום משמעותי בעולמות ההיי טק וההשקעות בישראל.
לקראת אמצע העשור הודיע יגאל לשותפים במשרד, כי הוא מבקש לפרוש מייצוג פעיל של לקוחות, ובסיועו השותפים דנו והסכימו על הסכם השותפות ביניהם ועל מתכונת ניהול המשרד בידי השותפים לאחר פרישתו של יגאל, הסכם אשר משמש מאז בסיס להמשך גידול הפעילות וההתפתחות של המשרד.

בסוף העשור הועסקו במשרד 106 עורכי דין.

העשור השישי - לאחר לכתו של יגאל

בתחילת העשור עבר יגאל תאונה שבשלה אושפז וממנה לא קם. הוא הלך לעולמו בשנת 2014.
בתקופה זו פרץ המשרד לשווקים ותחומי פעילות חדשים, והתחיל להיות המוביל בייצוג נתבעים בתובענות ייצוגיות, במימון פרויקטים לאומיים של תשתיות ואנרגיה, בפעילות במזרח הרחוק, בניהול קבוצות רכישה ובפרויקטים מורכבים של התחדשות עירונית ועוד. תחום המיזוגים והרכישות עלה מדרגה, והמשרד ייצג לקוחות ברוב עסקאות הענק הבינלאומיות של חברות ההיי-טק, חברות הזנק, והתעשיות החכמות.
המשרד ייצג את אינטל בעסקת מוביל-איי, את קבוצת אליהו ברכישת חברת הביטוח מגדל, רכישת מניות בנק דיסקונט, מימון קידוחי תמר ולווייתן ועוד, ובין לקוחותיו ענקיות הטכנולוגיה, כמו גוגל, אינטל, אי-ביי ואחרות.
המשרד בתל אביב הכפיל את גודלו, וכעת הוא מתפרס על ארבע קומות במרכז עזריאלי, וגם המשרד בירושלים התרחב לבניינים נוספים בנחלת שבעה. גידול המשרד ממשיך באופן רציף ומסורתי להיות גידול אורגני, מרביתו באמצעות הצטרפות עו"ד צעירים שסיימו בהצלחה את התמחותם במשרד וכן בצירוף עו"ד מובילים בתחומם.
תחומי המומחיות של המשרד רבים ומגוונים, והוא מעניק מעטפת משפטית מלאה ומקצועית ללקוחות מובילים בארץ ובעולם.
המשרד עוסק במקביל גם בפעילות ציבורית וחברתית ומוביל בהצלחה עתירות ציבוריות, כמו העלאת שכר החיילים.

העתיד

המשרד הצליח למצב את עצמו כמשרד מוביל ופורץ דרכים בתחומים רבים והוא מדורג משרד מוביל בכמעט בכל תחומי המשפט. עולם המשפט הגלובאלי והמקומי, עובר שינויים רבים ומואצים, בין היתר בגלל גלובאליזציה, חדשנות טכנולוגית, שינויים בין דוריים הן של עורכי הדין וההן של הלקוחות, ועוד.

גם בימים אלה, של שינויים וחדשנות טכנולוגית ועסקית, המשרד ממשיך לצמוח, לגדול ולהתפתח, וממשיך לפעול על פי אמות המידה שבייסודו – מומחיות מקצועית, תבונה עסקית, יושרה ונתינה.

מייסדים פורשים

המשרד נוסד על ידי יגאל ב- 1958 עם שותף שעלה מחו"ל – ג'ון נתן, אך דרכיהם נפרדו כעבור זמן לא רב. בעשור הראשון לפעילות המשרד, אסף יגאל סביבו מתמחים מוכשרים ועורכי דין צעירים, שהפכו בהמשך להיות שותפיו הראשונים, ועימם הוא ייסד את הפירמה. היו אלה דרור ויגדור, שעדיין פעיל כעורך דין בכיר במשרד, רמי קוק שהיה במשך עשרות שנים יד ימינו של יגאל יחד עם דרור, והוביל בהמשך את המשרד בירושלים, ונירה קוריצקי שהקימה למעשה את שלוחת הנדל"ן של המשרד בתל אביב והפכה שותפה מובילה של יגאל בתחום המקרקעין. שני האחרונים פרשו לאחרונה לגמלאות ופנו לעיסוקים אחרים. באמצע שנות השבעים הצטרף לשותפות עו"ד פול בריס שאת ראשית דרכו המקצועית עשה בניו יורק. פול הקים את המחלקה הבינלאומית במשרד והפך להיות דמות משמעותית בפיתוחו.

פול בריס
רמי קוק
נירה קוריצקי

 

הרשמו לעדכונים וחדשות