התחדשות עירונית היא אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים בשוק הנדל"ן בישראל וחשיבותה תלך ותגבר נוכח צמצום היצע שטחי הבניה במרכזי הערים והזדקנותם של בניינים ושכונות. משך תקופה ארוכה עוסקים במשרד עו"ד יגאל ארנון ושות' בפיתוח יכולות מקצועיות אינטגרטיביות לטיפול בפרויקטים של התחדשות עירונית. עסקאות אלה הן מעצם טיבן עסקאות מורכבות. ראשית, עיסוק בפרויקטים אלה דורש שילוב של ידע ומומחיות בתחומי משפט שונים: מקרקעין, תכנון ובניה, מיסוי, בנקאות ומימון והתדיינויות בבתי משפט וטריבונלים אחרים; שנית: מדובר בעסקאות מרובות צדדים כשלכל צד אינטרסים כלכליים ואחרים משלו; ושלישית: לכל אחד מהפרויקטים מאפיינים ייחודיים והשונות בין העסקאות מצריכה "תפירת" פתרון עסקי ומשפטי מתאים. 

ההיכרות וההבנה של האינטרסים הכלכליים והמשפטיים של השחקנים הראשיים בתחום ההתחדשות העירונית:  של צרכי בעלי הנכסים וחששותיהם; מגבלות ואילוצי היזמים; דרישות רשויות התכנון והמוסדות הבנקאיים; והסדרי המס המורכבים - מאפשרת לנו להתוות דרכים יעילות ופרקטיות להשגת מטרותיו של הלקוח. צוותי העבודה העוסקים בפרויקטים של התחדשות עירונית מנוסים מאוד בכל הנוגע לעריכת העסקאות, ייצוג מול רשויות התכנון, רשויות המס והבנקים, ומשרדנו אף לקח חלק בהכנת המתווה המימוני הבנקאי לעסקאות התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38. אף שהמשרד מתמקד בליווי יזמים וקבלנים, למשרדנו ניסיון רב בליווי משפטי של פרויקטים להתחדשות עירונית גם בייצוג בעלי הנכסים. פרויקטים של התחדשות עירונית בהם מטפל משרדנו, בכל שלבי הפרויקט – מתחילתו עד סופו, כוללים בין היתר:

  • יצוג חברות קבלניות בפרויקטים רבים של "פינוי בינוי" ברחבי הארץ בהיקף כולל של אלפי יחידות דיור.
  • יצוג יזמים, קבלנים ודיירים בעשרות עסקאות תמ"א 38 לחיזוק בניינים קיימים בפני רעידות אדמה, שיפוץ והוספת דירות, בערים תל-אביב, רמת-גן, גבעתיים, הוד השרון, פתח תקוה, בת-ים, רמת השרון וירושלים, בהיקף כולל של מאות יחידות דיור. בנייתם של חלק מהפרויקטים הסתיימה הדירות החדשות שנבנו בהם נמכרו ונרשמו.
  • סיוע לקליניקה לדיור קהילה ומשפט של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א בפרויקט שיקום המשותף לקליניקה ולגורמים נוספים בשכונת יפו ג' הכולל 6 מבנים. מטרת הפרויקט לאפשר התחדשות המתחם, חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה, שיפוץ תשתיות ועידוד כניסה של אוכלוסיית סטודנטים.
  • ייצוג יזמים, דיירים וקבלנים בעשרות עסקאות תמ"א 38 במתווה הריסת מבנים קיימים ובניית מבנים חדשים בערים רמת גן, תל-אביב, גבעתיים, הוד השרון, פתח-תקוה וירושלים בהיקף של מאות יחידות דיור. כולל פרויקטים שבנייתם הסתיימה ודירות החדשות שנבנו בהן נמסרו לדיירים ולרוכשים.
  • ייצוג יזמים מול המערכת הבנקאית בהסכמי מימון לפרויקטים של תמ"א 38 (במתווה של תוספת דירות לבניינים קיימים ושל הריסה ובניה) ובהסכמי מימון לפרויקטים של פינוי בינוי, כולל הכנת המתווה המשפטי והמימוני לעסקאות תמ"א 38 מול אחד הבנקים הגדולים.
  • עריכת הסכמי מימון חוץ בנקאיים לפרויקטים של תמ"א 38.

בכל הנוגע לפרויקטים הגדולים בתחום, כיוון שתחום זה נמצא בתחילת דרכו לרבים מהעוסקים בתחום יש ניסיון בעריכת הסכמים אך לא בהוצאת פרויקטים מסוג זה לפועל  הלכה למעשה. המשרד מעורב בבין היתר במספר פרויקטים גדולים שכבר נמצאים בשלב הביצוע. ניסיון מעשי זה הינו רב משמעות גם בשלבי המו"מ וגיבוש מערכת ההסכמים.

דירוגים

הרשמו לעדכונים וחדשות